Blog zawiera fotorelacje z mych prywatnych wycieczek po szeroko pojętej Jurze, Wyżynie Miechowskiej, Ponidziu, Dolinie Pilicy oraz bliższych i dalszych okolicach.
Główną formą aktywności jest oczywiście rower i piesza wędrówka, ale będą też relacje ze spływów kajakowych, a że mam głęboką awersję do rywalizacji więc wszystko na spokojnie i z pełnym luzem...
Pełna wersja bloga z podziałem geograficznym i chronologicznym dostępna jest w jednej z sekcji serwisu JuraPolska.com, dokładniej na JuraPolska.com/wycieczki. Zamieszczone w nim fotorelacje są znacznie bogatsze w zdjęcia i opisy...

środa, 27 lutego 2019

Wiosna, wiosna

Przebiśniegi z dzisiejszego wyjścia z psem i niesłychanie ładnie wybarwiona gadzina. Na zdjęciach tego nie widać, bo to tylko zbliżenia, a w naturze coś wspaniałego. Tak intensywną kolorystykę zazwyczaj mają dopiero po wylince, dodatkowo te z mojej okolicy w większości zimują na kontakcie warstw keloweju i oksfordu co często skutkuje sporym zabrudzeniem łuski i okolic oczu marglistą glinką.

Śnieżyczka przebiśnieg

Śnieżyczka przebiśnieg, Łężec (ten na południe od ośrodka), Skałki Morskie

Śnieżyczka przebiśnieg

Śnieżyczka przebiśnieg, Łężec (ten na południe od ośrodka), Skałki Morskie

Żmija zygzakowata

Pięknie ciemnobrązowo wybarwiona żmija zygzakowata (Vipera berus), kuesta jurajska w okolicach Włodowic.

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata (Vipera berus), kuesta jurajska w okolicach Włodowic.

1 komentarz:

  1. Pozazdrościć!
    A łuski nie tyle się "wybarwiają" co iryzują, czyli rozszczepiają światło. Kolor zwierzęcia zależy zatem od budowy warstw łusek. Nie wiem czy ma tu znaczenie na jakich glebach żyje dane zwierze, ale całkiem możliwe że owszem.

    OdpowiedzUsuń