Blog zawiera fotorelacje z mych prywatnych wycieczek po szeroko pojętej Jurze, Wyżynie Miechowskiej, Ponidziu, Dolinie Pilicy oraz bliższych i dalszych okolicach.
Główną formą aktywności jest oczywiście rower i piesza wędrówka, ale będą też relacje ze spływów kajakowych, a że mam głęboką awersję do rywalizacji więc wszystko na spokojnie i z pełnym luzem...
Pełna wersja bloga z podziałem geograficznym i chronologicznym dostępna jest w jednej z sekcji serwisu JuraPolska.com, dokładniej na JuraPolska.com/wycieczki. Zamieszczone w nim fotorelacje są znacznie bogatsze w zdjęcia i opisy...

poniedziałek, 6 stycznia 2020

Okolice Mokrusa

Spacer z psem po obszarze Natura 2000 "Buczyny w Szypowicach i Las Niwiski", a dokładniej skrajem i lasem nad Mokrusem w tym tzw. rakietówką.
Więcej fotek jest w relacji z 2018r. i w niej linki do jeszcze starszych. Pogoda średnio zachęcająca, słońce przebić się nie mogło i praktycznie cały czas szarówka.
Fotki z wodoodpornego pstrykadła :(

Pełna fotorelacja: http://jurapolska.com/wycieczki/piesza_06012020.php



 

3 komentarze:

 1. Rozmawiałam z jednym z pracowników leśnych wycinających nasz las. Poinformował mnie, że to "wycinanie chwastów. U siebie w ogródku by pani chwastów nie wyrwała?" Porażająca logika.
  W moich czasach licealnych się mawiało "Nieważne, czy pretekst dobry. Grunt, ze prawdopodobny."

  OdpowiedzUsuń
 2. Skąd wiesz że to niemiecka mogiła? Nie było u Was ekshumacji? U nas w latach 90-ych. wszystkie znane miejsca pochówku rozkopano a szczątki przeniesiono na cmentarz zbiorczy w Siemianowicach Śląskich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z ekshumacją wojaków niemieckich różne cyrki wychodziły, czasem było to robione dobrze, czasem lepiej nie pisać... Tym bardziej że u nas często nakładały się pozycje I i II wojenne, żołnierze polegli podczas IIWŚ byli grzebani także na cmentarzach Wielkiej Wojny. Czy wszystkie szczątki zostały przeniesione? tego nie wiem. Natomiast info o mogile żołnierza niemieckiego jest z mapy Compassu.

   @Ania - często, bardzo często, faktycznie wycinane są tylko poszczególne gatunki (sosna, topola) a na ich miejsce sadzone gatunki "szlachetniejsze". Jednak potężnych buków, grabów, wiązów, czy jodeł zawsze szkoda...

   Usuń