Blog zawiera fotorelacje z mych prywatnych wycieczek po szeroko pojętej Jurze, Wyżynie Miechowskiej, Ponidziu, Dolinie Pilicy oraz bliższych i dalszych okolicach.
Główną formą aktywności jest oczywiście rower i piesza wędrówka, ale będą też relacje ze spływów kajakowych, a że mam głęboką awersję do rywalizacji więc wszystko na spokojnie i z pełnym luzem...
Pełna wersja bloga z podziałem geograficznym i chronologicznym dostępna jest w jednej z sekcji serwisu JuraPolska.com, dokładniej na JuraPolska.com/wycieczki. Zamieszczone w nim fotorelacje są znacznie bogatsze w zdjęcia i opisy...

sobota, 9 grudnia 2017

"Polowanie" na Hecticocerasy, czyli poszukiwanie skamieniałości na jurajskiej kueście

Pełna fotorelacja: http://jurapolska.com/wycieczki/09122017.php
Trochę żałowałem że zabrałem aparacik Sony, ale poręczniejszy i dużo bardziej odporny na ciąganie po krzakach...

Obrazek
Zbliżenie na część wyciągniętych z bloku skamieniałości. Dominują Hecticocerasy, są 3 Choffatie, belemnity, jakiś ślimak, co dokładnie się okaże po myciu.

Obrazek
Wystarczy chwila by coś ciekawego wypatrzeć, np widoczny na fotce kawałek jakiegoś Kosmoceras

3 komentarze:

 1. Mocny materiał. Do skamkeniałości podchodzę tylko jak do ciekawostek, w iłach piaskowcach Wschodnicb Beskidów praktycznie nic się nie zachowało, więc i niczego się nie szuka. Natomiast z Jury fajnie jest sobie jakąś skamieniałość na pamiątkę przywlec. Ale to też program wypadu musi obejmować i miejsca występowania i czas na szperaczkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. W iłach są peleogeńskie rybki, ale znam tylko z publikacji i zdjęć netowych.
  Na Wyżynie K-Cz ze skamieniałościami amonitów itp nie ma problemów, wystarczy troszkę pogrzebać w starych kamieniołomach (Ogrodzieniec, Niegowonice) lub mniejszych łomach w okolicach Rzędkowic, Żarek, Choronia i coś się na 100% znajdzie. Oczywiście ładniejsze okazy wymagają dłuższych poszukiwań i wiedzy/nosa/szczęścia, ale kto nie spróbuje ten nie znajdzie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas to specyficzne iły, polodowcowe,praktycznie nic tam nie ma. W łupkach udaje się czasem coś znaleźć...głównie zresztą...koprolity ;)

   Usuń